Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja režīmu faktiski vairs nevar izmantot algas nodokļu optimizācijai, nododot mikrouzņēmumiem daļu uzņēmumam nepieciešamo darbinieku un darbu. Šāda prakse bija gana izplatīta, tomēr ārpus mikrouzņēmumu nodokļa idejas galvenā mērķa – atvieglot dzīvi mazo biznesu īpašniekiem. Ņemot vērā likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteiktos ierobežojumus, Valsts ieņēmumu dienests rūpīgi sekoja šādiem uzņēmējiem, veica preventīvas darbības un nodokļu pārbaudes, tādējādi izskaužot režīma neatbilstošu izmantošanu. 

Vienlaikus biznesiem, kuru apgrozījums gadā nesniedzas pāri 40 000 eiro, darbinieku skaits nav lielāks par pieciem un viņu ienākumi nepārsniedz 720 eiro mēnesī, mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja režīms, kas algas nodokļu vietā paredz maksāt 15% likmi no apgrozījuma, joprojām ir ērtākais, izdevīgākais un vienkāršākais nodokļu maksāšanas variants. Īpaši, ja pakalpojuma vai preces pamata vērtību rada cilvēka darbs, vienalga – fizisks vai mentāls. 

Tāpēc nevar apgalvot, ka mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja režīms līdz ar darbaspēka nodokļu ekonomijas iespēju ierobežošanu ir kļuvis nepievilcīgs. Noteiktām uzņēmēju grupām tas ir efektīvs un ļoti atvieglo dzīvi. Turklāt grāmatvedis šādam biznesam, iespējams, var būt nepieciešams vien reizi gadā, un to var piesaistīt kā ārpakalpojumu. 

Ņemot vērā MUN zemo apgrozījuma robežu, klienti mums bieži jautā, kādas ir alternatīvas, ja uzņēmuma apgrozījums pārsniedz MUN maksātājam pieļaujamo limitu. Variantu ir gaužām maz.

Ja saimnieciskās darbības veicējs, kas ir mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs, ir fiziska persona, var rīkoties divos veidos:

  • maksāt nodokļus vispārējā režīmā kā pašnodarbinātajam un rūpīgi reģistrēt izmaksas, jo IIN un VSAOI nodokli rēķina no peļņas;
  • dibināt sabiedrību ar ierobežotu atbildību, kas strādā vispārējā UIN režīmā, un naudas izmaksas pēc iespējas novirzīt dividendēs. Vai vēl efektīvāk – līdzekļus turpināt ieguldīt biznesā, izmantojot jaunā UIN režīma priekšrocības. No 2018. gada vispārējais uzņēmuma ienākuma nodokļa režīms ir gana pievilcīgs ar 20% UIN kā galējo nodokli, kas ir atlikts līdz peļņas sadalei īpašniekam (īpašniekam IIN par šādām dividendēm papildus nav jāmaksā).

Savukārt, ja esat sabiedrība ar ierobežotu atbildību, no mikrouzņēmumu nodokļa ir iespēja pāriet tikai uz vispārējo UIN maksāšanas režīmu, turklāt bizness jāpārorientē no algu izmaksu modeļa uz dividenžu pelnīšanas modeli. Tas jādara ar apdomu, jo mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusa laikā gūtās peļņas izmaksa dividendēs ir apliekama ar 20% IIN pie sadales. 

Kopumā mikrouzņēmumu nodokļu maksātāju dzīvē radikālas izmaiņas nenotiek un nav arī plānojamas. Tie, kas mikrouzņēmumu nodokļa režīmu izmantoja izmaksu optimizācijai, ir pārgājuši uz citiem nodokļu nomaksas risinājumiem, savukārt darbietilpīgu mazu biznesu īpašniekiem tas darbojas pietiekami efektīvi. Protams, kā ik gadu, kāda daļa no mikrouzņēmumiem nākamajā gadā zaudēs šo statusu un viņiem nāksies meklēt nākamo izdevīgāko nodokļu režīmu, ko aicinu darīt savlaicīgi, konsultējoties ar grāmatvedības profesionāļiem.

Piesakies konsultācijai!

    Piekrītu personas datu apstrādes noteikumiem. Sīkāk – sadaļā Privātuma politika.