grāmatvedības pakalpojumi

Daļa Latvijas valsts piederīgo, kas ilgstoši dzīvo un strādā ārzemēs, šoruden var būt pārsteigti saņemt vēstules no Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID)  ar aicinājumu izvērtēt aizvadītajā gadā gūtos ienākumus un deklarēt tos ienākumus, par kuriem būtu maksājams iedzīvotāja ienākuma nodoklis.

Neskatoties uz to, ka ārzemēs tiek nomaksāts nodoklis par algas ienākumiem, šādu paziņojumu var saņemt tās personas, kas visus vai daļu ienākumu skaita uz kontu Latvijā. Kāpēc tas iespējams un kā rīkoties, apkopošu šajā rakstā.

VID šogad sācis analizēt no Latvijas kredītiestādēm saņemto informāciju par fiziskajām personām rezidentiem, kuru pieprasījuma noguldījumu un maksājumu kontu iepriekšējā gada kopējā debeta vai kredīta apgrozījuma summa vienas kredītiestādes ietvaros ir 15 tūkstoši eiro vai vairāk. VID rīcībā nonāk informācija par kontu atlikumu iepriekšējā kalendārā gada beigās, kā arī kopējais debeta un kopējais kredīta apgrozījums, bet ne konkrētu darījumu informācija. Ja banku kontos 2018. gadā kopējā saņemtā summa ir lielāka nekā deklarētie ienākumi, pastāv iespēja, ka tiks saņemts augstāk minētais paziņojums.  

Jāatgādina, ka Latvijas normatīvie akti ļauj nedeklarēt darba algas ienākumus, kas kādā no Eiropas Savienības valstīm tiek aplikti ar Latvijas iedzīvotāja ienākuma nodoklim analoģisku nodokli, proti, ienākumi netiek aplikti ar nodokli dubultā. 

Tomēr jāņem vērā, ka Valsts ieņēmumu dienestam automātiski nav pieejama informācija, ka persona maksā nodokļus citā valstī.  Tāpēc, ja tiek saņemts paziņojums par deklarējamo ienākumu izvērtēšanu, būs nepieciešams VID paskaidrot situāciju. Iespējams,  jāizvērtē arī iespēja kļūt par ārvalstu nodokļu maksātāju. Turklāt, ja persona izdeklarēsies no dzīvesvietas Latvijā, VID personu automātiski vēl neuzskatīs par ārvalstu nodokļu maksātāju jeb Latvijas nodokļu nerezidentu. 

Procedūra būs ilgāka, jo  Valsts ieņēmumu dienestā jāiesniedz iesniegums ar lūgumu atzīt personu par nodokļu nerezidentu, ņemot vērā, ka tā Latvijā uzturas mazāk nekā 183 dienas 12 mēnešu periodā, jāiesniedz tās valsts nodokļu rezidenta apliecība. VID vērtē arī citus kritērijus, piemēram, kur ir personas tā dēvētais vitālo interešu centrs, proti, ciešākas personiskās un ekonomiskās attiecības.

Aicinām sazināties ar mūsu grāmatvedības profesionāļiem, kas var palīdzēt izvērtēt visus apstākļus, izvēlēties izdevīgāko rīcību un sagatavot iesniegšanai VID nepieciešamos dokumentus.

Piesakies konsultācijai!

    Piekrītu personas datu apstrādes noteikumiem. Sīkāk – sadaļā Privātuma politika.