Trauksmes celšanas likums ir spēkā jau gandrīz pusgadu, taču tikai retais zina, ka uzņēmumiem ar vairāk nekā 50 darbiniekiem tas prasa izveidot drošu iekšējo trauksmes celšanas sistēmu. Ko tas nozīmē un vai var paļauties uz to, ka uzņēmumi netiks pārbaudīti, apkopošu šeit.
Daudzviet pasaulē trauksmes celšanas ideja darbojas ilgstoši un jau ir pierādījusi savu efektivitāti, kamēr Latvijā iekšējās trauksmes celšanas principu ieviešana vēl ir bērna autiņos. Likuma prasības ievieš valsts institūcijas un kāda daļa augsti atbildīgu privātu uzņēmumu.
Aicinu nepaļauties uz šā brīža kluso periodu, bet laikus domāt par efektīvas un drošas trauksmes celšanas sistēmas izveidošanu savā uzņēmumā.
Pēc būtības trauksmes celšanas sistēmai jānodrošina iespēja ziņot par pārkāpumiem un vienlaikus jāgarantē trauksmes cēlēja aizsardzība. Praksē tas nozīmē, ka uzņēmuma darbiniekiem jāzina, kādos gadījumos jāziņo par pārkāpumu darba vietā (likuma izpratnē – jāceļ trauksme), kur un kā to izdarīt, kas un cik ilgā laikā izskatīs iesniegto ziņojumu, un īpaši svarīgi – kā tiks garantēta ziņotāja konfidencialitāte un aizsardzība, lai pret viņu netiktu vērstas sankcijas. Vienlaikus svarīgi, lai sistēma netiktu izmantota ļaunprātīgi, piemēram, nomelnošanas nolūkā.