2018. gada 1. janvārī spēkā stājies “Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likums” ir īss, bet sarežģīts – ar izņēmumiem un daudziem pārejas noteikumiem. Tas paredz izdevīgus noteikumus dividenžu saņemšanai no ārvalstu uzņēmumiem, taču jārēķinās ar to, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) šos gadījumus rūpīgi pārbaudīs.
Saskaņā ar likumu uzņēmumam, nomaksājot UIN, iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) tā kapitāla daļu īpašniekiem – fiziskajām personām – vairs nav jāmaksā. Dividenžu neaplikšana ar IIN attiecas arī uz tām dividendēm, kuras Latvijas rezidenti ir saņēmuši no ārzemēm. Ar vienu nosacījumu: ja dividendes izmaksājušais uzņēmums savā valstī ir samaksājis UIN vai arī uzņēmuma kapitāldaļu īpašnieks šī uzņēmuma mītnes valstī ir samaksājis IIN.
iemēram, Maltā efektīvā ienākuma nodokļa likme līdz izmaksai īpašniekam var būt 5 līdz 10% no peļņas. Kiprā – no 2,5 līdz 12,5% no peļņas.
Tātad, piemēram, ja esat saņēmis dividendes no Apvienotajos Arābu Emirātos reģistrēta uzņēmuma, kur ienākuma nodoklis nav maksājams, Latvijā jums būs jāmaksā IIN no šīm dividendēm. Jāpiebilst, ka IIN likme no dividendēm tagad ir 20%.
Dividenžu neaplikšana ar nodokli kļūst īpaši izdevīga īpašniekiem, kuru uzņēmumi reģistrēti un darbojas valstīs, kurās ir zemāka UIN likme. Arī Eiropas Savienības ietvaros. Piemēram, Maltā efektīvā ienākuma nodokļa likme līdz izmaksai īpašniekam var būt 5 līdz 10% no peļņas. Kiprā – no 2,5 līdz 12,5% no peļņas. Tā kā Latvijā IIN no šī uzņēmuma izmaksātām dividendēm vairs nav jāmaksā, jums veidojas ļoti izdevīgs nodokļu režīms.