2019. gada 29. jūnijā stājās spēkā kārtējie grozījumi, ar kuriem likums ir ieguvis šādu nosaukumu – “Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likums” (NILLTPFN). Taču turpinās sarežģītā AML (anti money laundering – no angļu val.) struktūra, kas uzliek aizvien jaunus un jaunus pienākumus gan likuma subjektiem, gan pārejām juridiskajām un fiziskajām personām.
Šīs ļoti stingrās AML prasības jau sen neattiecas tikai uz kredītiestādēm. Likuma subjektu lokā ir daudzu nozaru pārstāvji, tostarp ārpakalpojumu grāmatveži, nodokļu konsultanti, zvērināti revidenti, notāri, advokāti, nekustamā īpašuma darījumu starpnieki, inkasatori, parādu piedzinēji, transportlīdzekļu, dārgakmeņu, mākslas pieminekļu tirgotāji un citi. Līdz ar to, pirms uzsākat biznesu, uz kuru attiecas NILLTPFN likuma prasības, jums ar tām noteikti ir jāiepazīstas un jārēķinās, ka to izpilde var prasīt ievērojamus resursus.
Pirmkārt, lai noskaidrotu, novērtētu, kā arī pārvaldītu iespējamos savas darbības un klientu AML riskus, ir jāveic ar savu biznesa nozari saistīto risku novērtējums un jāizveido iekšējā kontroles sistēma, kas tiek fiksēta un apstiprināta augstākās vadības līmenī. Risku noteikšanas procesā jums ir jāizvērtē klienta, klienta valsts un ģeogrāfiskie, kā arī ar pakalpojumu, produktu, kurus piesaka klients, un ar to piegādes kanālu saistītie riski. Tāpat ir jāieceļ par NILLTPFN likuma prasību nodrošināšanu un pārraudzīšanu atbildīgie darbinieki, kā arī jānodrošina regulāra darbinieku apmācība AML jomā.