2018. gada 1. janvārī spēkā stājies jaunais Uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) likums, kura ietekmē dividenžu saņemšana fiziskajām personām kļuvusi izdevīgāka. Atvieglojumus rada arī saistītās izmaiņas Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likumā. Jāatzīst, ka neiztikt arī bez noteikumiem un izņēmumiem, turklāt jārēķinās, ka izmaiņas prasīs arī rūpīgu pārbaudi no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) puses un pierādījumu sagatavošanu. 

Atkarībā no peļņas dalīšanas perioda fiziskās personas dividendēm var tikt piemērots IIN 10% vai 20% apmērā, vai arī dividendes var būt ar IIN neapliekams ienākums. Uz “veco peļņu” jeb to, kas uzkrāta līdz 2017. gada 31. decembrim, attiecas vecais nodokļu maksāšanas režīms. No šīs peļņas izmaksātajām dividendēm fiziskajām personām tiek piemērots IIN – pārejas periodā, kas ir 2018. un 2019. gads, IIN likme ir 10%, un 2019. gads ir pēdējais gads ar šādu likmi. 2020. gadā neatkarīgi no tā, vai tiek saņemtas dividendes no vecās vai jaunās (nopelnīta no 2018. gada 1. janvāra) peļņas, tām piemērojams IIN 20% apmērā. 

Sākot ar 2018. gada 1. janvāri, fiziskajai personai dividendes ar IIN neapliek gadījumos, kad Latvijas uzņēmuma dividendes apliktas ar UIN, kā arī, ja UIN vai IIN piemērots ārvalstīs (saņemtas dividendes no ārvalstu uzņēmuma).

Būtiski – dividendes no jaunās peļņas, kas nopelnīta no 2018. gada 1. janvāra, var būt arī kā neapliekamais ienākums ar šādiem nosacījumiem:

  • ja Latvijas uzņēmums izmaksā fiziskai personai dividendes no jaunās peļņas, uzņēmumam ir pienākums samaksāt UIN par dividendēm, nododot VID informāciju, ka persona saņēmusi neapliekamo ienākumu, kuru personai nav jādeklarē otrreiz;
  • ja ES dalībvalsts uzņēmums izmaksā personai dividendes, tās kļūst par neapliekamo ienākumu, pieņemot, ka nosacījums par UIN vai IIN samaksu ir izpildīts. Pierādījums nepieciešams tad, ja fiziskā persona saņēmusi dividendes 2018. un 2019. gadā;
  • ja trešo valstu uzņēmums izmaksā dividendes, jābūt pierādījumam, ka šajā valstī samaksāts UIN uzņēmuma līmenī vai pie izmaksas ieturēts IIN.

Svarīgi, ka fiziskām personām ir pienākums deklarēt tos ienākumus, par kuriem VID nav informācijas – tas nozīmē, ka jāsniedz informācija par dividendēm, kas saņemtas no ārvalstu uzņēmumiem, un jābūt pierādījumiem, lai dividendes kļūtu par neapliekamo ienākumu. 

Jāpievērš uzmanība arī tam, ka IIN likuma izmaiņas tagad ļauj nedeklarēt neapliekamos ienākumus, kas gadā nepārsniedz 10000 eiro. Tomēr jāatceras, ka jau kopš pagājušā gada bankas informē VID par fiziskajām personām, kuru pieprasījuma noguldījumu un maksājumu kontu iepriekšējā gada kopējā debeta vai kredīta apgrozījuma summa vienas kredītiestādes ietvaros ir 15 tūkstoši eiro vai vairāk. VID šīs fiziskās personas aicinās izvērtēt, vai aizvadītajā gadā nav gūti ienākumi, par kuriem būtu maksājams IIN, un ja tādi bijuši, deklarēt tos. Līdz ar to lēmums – deklarēt vai nedeklarēt – ir rūpīgi jāizvērtē, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem.

Izmaiņas likumos paredz izdevīgus nosacījumus, taču katras fiziskās personas situācija ir individuāla un ar dažādiem izņēmumiem, turklāt jārēķinās, ka nepieciešama virkne pierādījumu, lai nosacījumus izpildītu. Tas prasa ne tikai papildu laiku, gatavojot gada ienākumu deklarāciju, bet arī zināšanas par aktuālo likumdošanu un izmaiņām. Iesakām nelauzīt galvu un izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem, bet vērsties pie grāmatvežiem, kas rūpīgi sekojuši līdzi izmaiņām.

Piesakies konsultācijai!

    Piekrītu personas datu apstrādes noteikumiem. Sīkāk – sadaļā Privātuma politika.