Nu jau vairāk nekā trīsdesmit gadus globālās kompānijas par savas stratēģijas daļu izvēlas ārpakalpojumu piesaisti visu to funkciju veikšanai, kas neskar šo uzņēmumu pamatbiznesu. Tāpēc primārais ārpakalpojumu mērķis ir ļaut biznesa vadītājiem koncentrēties uz būtiskākajiem savas pamatdarbības aspektiem — attiecībām ar klientiem un inovācijām.

Vissliktākais scenārijs, kad nekavējoties ir nepieciešama palīdzība no ārpuses, ir tad, ja sākat zaudēt naudu.

Būtiska joma, kurā ārpakalpojuma izvēle var noņemt daudzas galvassāpes, negulētas naktis un ļaut ietaupīt resursus, ir grāmatvedība. Latvijā vēsturiski ir izveidojies savdabīgs kultūras modelis ar grāmatvedi kā galveno uzņēmēja uzticības personu: supervīrieti vai biežāk gan supersievieti, kuras pienākumu klāsts laika gaitā iziet tālu ārpus grāmatvedības galvenajiem uzdevumiem. Grāmatvedības speciālisti pamazām kļūst arī par lietvežiem, personāla speciālistiem, juristiem, finanšu analītiķiem, par personas datu aizsardzības speciālistiem un cīņas ar naudas atmazgāšanu ekspertiem. Personām, kas uzņēmuma vārdā risina visas problēmas ar valsti, bankām, parādniekiem, kreditoriem, juristiem, darbiniekiem. Un tas notiek situācijā, kad nodokļu regulējums nemitīgi mainās un ar katru gadu kļūst aizvien sarežģītāks, turklāt nereti jāpārzina ne tikai Latvijas likumdošana. Grāmatvedības ārpakalpojumi šajā ziņā ir droša un uzticama izvēle, jo speciālisti seko līdzi aktuālajām likumdošanas izmaiņām un pārzina dažādu jomu specifiku.

Cits iemesls, kāpēc būtu jāizvēlas grāmatvedības ārpakalpojumi, ir izmaksas. Daudzi uzņēmēji neaizdomājas par tādām uzņēmuma grāmatveža darbības izmaksām kā biroja, datora, programmatūras uzturēšana, ekspertu konsultācijas, semināri un citi. 

Ja esat apsvēruši iespēju izvēlēties grāmatvedības ārpakalpojumu, tad ieteiktu izskatīt nelielu jautājumu sarakstu, kur pozitīvas atbildes gadījumā kaut uz vienu no šiem jautājumiem var liecināt – jums tiešām var būt nepieciešama augsti kvalificēta grāmatveža palīdzība no ārpuses! 

  1. Vai jūsu uzņēmumam ir piemēroti sodi grāmatvedības kļūdu dēļ?
  2. Vai uzņēmuma finanšu pārskati netiek iesniegti laikus?
  3. Vai jūsu grāmatvedis paralēli tiešajiem pienākumiem nodarbojas ar virkni citu lietu lietu — kārto lietvedību, gatavo juridiskos dokumentus, risina attiecības ar kreditoriem/parādniekiem u.t.t.?
  4. Vai jūs pats veicat savu – nosacīti paralēlu grāmatvedību, kontrolējot finanšu rādītājus un citu informāciju, jo grāmatvedim līdz galam neuzticaties?
  5. Vai jūs ievērojamas summas veltiet ar grāmatvedību saistītiem konsultāciju pakalpojumiem?
  6. Vai nodokļu pārbaudes sāk apgrūtināt jūsu uzņēmējdarbību?
  7. Vai jums naktīs nenāk miegs, jo nomoka domas, vai visi nodokļi ir nomaksāti un tas izdarīts laikus?
  8. Vai jūs sākat zaudēt naudu nepilnīgi piemērotu nodokļu atvieglojumu dēļ?
  9. Vai jūsu grāmatvedība joprojām lielā mērā notiek papīra formā?

Vissliktākais scenārijs, kad nekavējoties ir nepieciešama palīdzība no ārpuses, ir tad, ja sākat zaudēt naudu – nodokļu uzrēķinu vai nepareizas nodokļu izpratnes dēļ. Man ir zināms piemērs, kad uzņēmuma vadītājs pieļāvis elementāru kļūdu – nopircis automašīnu uz uzņēmuma vārda, pārmaksājot gan pirkuma brīdī, gan turpinot maksāt ievērojami lielāku nodokli pēc tam vairākus gadus. Profesionāla grāmatveža padoms to būtu novērsis šīs problēmas.