Plašsaziņas līdzekļos jau ir izskanējis, ka ikvienam pensiju 2. līmeņa dalībniekam, kurš vēl nav pieprasījis vecuma pensiju, no 2020. gada 1. janvāra ir tiesības norādīt un informēt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA), kā viņa pensiju 2. līmeņa uzkrājumu izmantot gadījumā, ja līdz pensijas vecuma piešķiršanai persona nenodzīvo.  Jāņem vērā, ka neiztikt arī bez noteikumiem un izņēmumiem, kas attiecas tieši uz saņēmējiem.

1. Uzkrājuma ieskaitīšana valsts pensiju speciālajā budžetā

Pat ja šī vai kāda cita no iespējamajām izvēlēm netiks veikta, uzkrājumu VSAA tik un tā ieskaitīs pensiju speciālajā budžetā. Pārskaitījums pensiju budžetam tiks ņemts vērā, aprēķinot apgādnieka zaudējuma pensiju ģimenes locekļiem, kuriem uz to būs tiesības. Ja tādu nav, tad uzkrāto kapitālu izmantos pensiju izmaksai pašreizējiem pensionāriem.

2. Pensiju uzkrājuma pievienošana citas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam

Kā saņēmējs norādāma tikai viena persona, radniecība nav būtiska. Taču jāņem vērā, ka izvēlētajai personai obligāti jābūt 2. pensiju līmeņa dalībniekam/-cei. Norādītā persona savu pensiju 2. līmeņa uzkrāto kapitālu, tai skaitā pievienoto mirušā pensiju kapitālu, varēs izmantot, pieprasot valsts vecuma pensiju. Saņemot vecuma pensiju, tā apliekama ar IIN likmi, piemērojot pensionāra neapliekamo ienākumu 3600 eiro gadā (300 eiro mēnesī). No pensijas, kas pārsniedz 300 eiro mēnesī, VSAA ieturēs IIN: 

  • 20% – mēneša ienākumam līdz 1667 eiro;
  • 23% – mēneša ienākuma daļai, kas pārsniedz 1667 eiro.

Pievienotā summa veidojas šādi: 80% no personas uzkrājuma līdz 2019. gada 31. decembrim, 100% uzkrājuma no 2020. gada 1. janvāra. 

3. Pensiju uzkrājuma nodošana mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā

Mantinieks nav jānorāda. Mantinieku apstiprinās zvērināts notārs, iekļaujot pensiju 2. līmeņa uzkrāto kapitālu kopējā mantojumā. Kad mantinieks saņems mantojumu, viņš norāda, kā rīkoties ar to:

a) pievienot savam pensiju 2. līmeņa kapitālam

    vai

b) pārskaitīt uz bankas kontu. 

Ja izvēlēts A variants, tad, pieprasot valsts vecuma pensiju, VSAA ieturēs IIN, kā aprakstīts 2. variantā. Ja izvēlēts B variants, jāņem vērā gaidāmās izmaiņas. Šobrīd saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” mantojuma rezultātā gūtais ienākums ir ar nodokli neapliekamais ienākums. Taču jau šobrīd ir likumprojekts, kas paredz izņēmumu. Rezultātā plānots – ja mantinieks izvēlēsies mantoto pensiju 2. līmeņa uzkrājumu saņemt ar pārskaitījumu uz kontu kredītiestādē, tas būs ar IIN apliekams ienākums. Likumprojekts paredz, ka tas attieksies uz saņēmēju – fizisko personu, kas ir Latvijas nodokļu rezidents vai nerezidents.

Piesakies konsultācijai!

    Piekrītu personas datu apstrādes noteikumiem. Sīkāk – sadaļā Privātuma politika.