Šobrīd uzņēmējiem nepastāv universālas formulas, kā veiksmīgi iegūt finansējumu. Lai arī bankas turpina ieņemt līderpozīcijas, šā brīža tirgus situācijā sadarbība ar tām  nebūt nav vienīgais risinājums. Klientiem, kuri vēlas uzsākt jaunu projektu vai refinansēt esošās kredītsaistības, pastāv arī alternatīvas.

Viens no variantiem ir privātie investori. Priekšrocība šādai sadarbībai ir lēmumu pieņemšanas ātrums un prognozējamība. Privātais investors ir elastīgs un mobils: saņemot skaidru un saistošu investīciju piedāvājumu, viņš var ātri iepazīties ar uzņēmuma vadību, aplūkot uzņēmuma darbību un piedāvāto ķīlas objektu klātienē. Taču kamēr bankas papildu saviem līdzekļiem var izmantot arī klientu naudu, kas ļauj diversificēt riskus, privātais investors var paļauties tikai uz savām finansēm. Tas nozīmē, ka uzņēmējam ir jābūt gatavam uzrādīt skaidras atskaites par uzņēmuma finansiālo stāvokli un detalizēti pamatot attīstības perspektīvas. Jāņem vērā, ka privātais investors lēmumu pieņem vienpersoniski, kas būtiski ietaupa laiku. Samaksa par lēmuma pieņemšanas ātrumu ir augstāka, tāpēc, visticamāk, procentu likme pie privātā investora arī būs augstāka nekā bankā.

Darījuma sākumposmā banku kreditēšana tik tiešām ir lētāks variants. Tanī pat laikā bankā ir daudzpakāpju lēmumu pieņemšanas sistēma ar stingri noteiktām prasībām dokumentu iesniegšanai, rūpīgu analītiķu darbu un kredītkomitejas lēmumiem. Līdz ar to uz ātru lēmuma pieņemšanu var necerēt – to var nākties gaidīt vismaz mēnesi. Turklāt šobrīd Latvijas finanšu sektorā valda spēles noteikumi, kas liek bankām prasīt no klientiem ārkārtīgi lielu informācijas apjomu. Tas apgrūtina procesu – klientam jāveic virkne darbu ar jaunas dokumentācijas sagatavošanu atbilstoši bankas prasībām, kā rezultātā palielinās arī izmaksas. Turklāt dažreiz uzņēmējam nākas pat ieviest izmaiņas sava uzņēmuma darba procesos, lai izpildītu bankas prasībās. Rezultātā, izvērtējot visus izdevumus, bankas kredīta apkalpošana vairs nešķiet tik lēta.

Kādam uzņēmējam pievilcīgs un izdevīgs šķitīs bankas finansējums, kādam – sadarbība ar privāto investoru. Izvēle par labu vienam vai otram variantam, protams, ir atkarīga no biznesa projekta. Lai saprastu, kuru variantu izvēlēties un pie kā vērsties, iesakām šo jautājumu nodot finansējuma piesaistes speciālistu rokās, kas palīdzēs atrast zelta vidusceļu. 

Piesakies konsultācijai!

    Piekrītu personas datu apstrādes noteikumiem. Sīkāk – sadaļā Privātuma politika.